facebooktwitterpinterest

Şükrüpaşa Anıtı adresi, iletişim bilgileri

Şükrüpaşa Anıtı
Adres: Şükrü Paşa Mah. Otopark 22030 Edirne


Şükrüpaşa Anıtı'nın yakınındaki benzeri yerler
Meriç Nehri Meriç Nehri 2 km Çok guzel manzarasi var ama askeri yasak bölgeymiş gitmeyin
Yorumlar
Milli mücadelemizin önemli noktalarından bir yeri, hemşehrimiz, kahramanımız Şükrü Paşanın anıtını yıllar önce ziyaret etmiştik. Şu an açık mı bilemiyorum. Edirne'ye yolu düşenlere gitmelerini şiddetle öneririm.
Hem Şükrüpaşa anıtı olsun hem müze olsun Tsk dan alınıp Müzeler genel müd. Verilmis ve kapalı.. Zamaninda buyuk paralar harcanmis ama simdi bakimsizliktan bakilmiyor.. Bir bakim yapilsa hem müze yönü hem tabyalari hem manzarasi hem tabiati yemyesil olmasi sessiz sakin banklari.. Sanki hersey ilk gun yapilmis hic kullanilmamis gibi.. Edirne turistik yer burasi da kazandirilmali bence.. Bu ülkede nelere para harcanmiyor ki böyle biryer edirneye kazandirilmalı..
Malesef hala kapalı,istanbul dan 2.kez geldik hala restorasyonda
Yorumlarda kapalı olduğu yazmasına rağmen şansımızı denedik gidelim dedik gittik ve hala kapalıymış
Edirne'ye geldiğinizde ilk olarak geziye burayı ziyaret ederek başlamalısınız. Merkeze çok yakın. Edirne'nin tarihini ve Balkan savaşlarında yaşananları iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Not: 16/05/2022 tarihinde geldiğimde restorasyona alınmıştı.
Balkan Savaşları’nda kullanılan tabyaların yanısıra oldukça zengin ve güzel bir müzeye sahip bir tarihi alan
Tüylerinizi diken diken edecek bir anıt/müze
Edirneye hakim tepe de bulunan bu anıt kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Özellikle tabyalar aslına uygun bir şekilde korunmuş ama maalesef çok bakımsız...bazılarının içlerini gezilebilecek şekilde düzenlemişler. İçlerine üç boyutlu sesli canlandırmalar yapılmış. Bazılarına da giremiyormusunuz, yıkılma tehlikesinden dolayı. kesinlikle Bir an önce bir restorasyon yapılmalı. Bulunduğu noktadan Edirne de çok harika görünüyor. Çanakkale ye gidip te giremediğimiz tabyaları burada gezmek için bile ziyaret edilebilir.
Anıt ve müze 26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve Şehitlerinin anısına yapılmış bir komplekstir. Savaş sırasında yokluk içinde Edirne’yi savunan Şükrü Paşa'nın mezarı Edirne'nin savunma yerlerinden biri olan Kıyık Tabya'ya getirilmiş ve bunun anısına bir anıt yaptırılmıştır. Anıtla birlikte burada bulunan tabyada Balkan Savaşları’nı anlatan ve Edirne halkının elinde bulunan o döneme ait eşyalardan oluşan bir müze oluşturulmuştur. mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer... The monument and museum is a complex built in memory of the March 26, 1913 Balkan War and Martyrs. Şükrü Pasha, who defended Edirne in poverty during the war, was brought to Kıyık Tabya, one of the defensive places of Edirne, and a monument was built to commemorate this. Together with the monument, a museum consisting of the belongings of that period in the hands of the people of Edirne was created in the bastion that tells the Balkan Wars.
2004 yılında 55'nci Taktik Tümen Komutanlığı imkanları ve personelin kabiliyetleri ile tadilat ve bakımı yapılarak hizmete açılmış. Edirne ilinin en yuksek tepesinde bulunan ve seyir manzara olarak ta mükemmel bir tabya. 1900 yılları dikkate alınarak bakım, onarım ve tadilatı yapilmis. O gunun yasam kosullari ve silahları mevzileri marşlarla ve top sesleri ile gerçek savaş ortamı yaratılmış. İnsani bir an geçmişe götüren bir mekan olarak yaratılmış. 2017 yilinda Kültür Bakanligina teslim edilmis tarihi bir mekan. 2017 yilinda çikarilan bazi dedikolarla şuan ziyarete açik degil. Tabyada Şükrü Pasanin anit mezari bulunmaktadir. Anit mezar uzerinde Şükrü Paşanin askerlerine tarihe gecen vasiyet bulunmakdadir. "DÜSMAN EGER MEVZILERIMIZI GECER VE EDIRNE DUSERSE CESETIMI GOMMEYIN KURTLAR KUSLAR ETIMI DIDIK DIDIK EDEREK YESINLER. SAYET DUSMANI YENER VE DAHA SONRA VEFAT EDERSEM BURAYA ANIT MEZAR YAPILSIN." Herkesin gezmesi ve görmesi gereken yerlerden. Buram buram barut kokusu, tarih ve savaş ortamı içinde kalıyorsunuz.
Bu İçeriğe Yorum Yap