Kaos GL adresi, iletişim bilgileri

Kaos GL

Hakkında

Eşcinsellerin Kurtuluşu Heteroseksüelleri de Özgürleştirecektir!

Hikayemiz

Kaos GL, 1994’ün Eylül ayında Türkiyeli eşcinsellerin bir araya gelerek, maruz bırakıldıkları ayrımcılığa karşı mücadele ederek özgürleşmek amacıyla Ankara’da kurulmuş, eşcinsellerin kurtuluşunun heteroseksüelleri de özgürleştireceği fikrini şiar edinmiş bir örgüttür.

Kaos GL grubu kurulduğundan itibaren Kaos GL dergisini çıkarmaktadır. Eylül 2000 tarihinden beri de Kaos Kültür Merkezi’nde kültürel etkinlikler, toplantılar, film gösterimleri düzenlemekte olup ilk LGBT kütüphanesini de oluşturmuştur. Ayrıca sosyal hizmetlerden psikolojiye, hukuktan mülteci alanına kadar bir çok konuda danışmanlık ve hizmet vermektedir. 2006 yılından beri Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşmayı organize eden Kaos GL Balkan, Kafkas ve Orta doğu ülkelerinde çalışma yürüten yerel homofobi karşıtı örgütlerin tecrübe paylaşımı ve bir arada mücadele çatısı Homofobiye Karşı Bölgesel Ağ çalışmasının da Kurucusu ve örgütleyicisidir.

1994’ün yazında İnsan Hakları Derneği (İHD), Ankara Şubesi’nde bir Gey ve Lezbiyen Hakları Komisyonu oluşturulmuştu. Bu komisyonda çalışmalar yürüten eşcinsel aktivistler sonradan Kaos GL’nin oluşmasına katkıda bulundular. 20 Eylül 1994'te Kaos GL Dergisi’nin ilk sayısı yayınlandı.

Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL) dernekleşmek için resmi başvuruda bulundu ve 15 Eylül 2005 tarihinde tüzel kişilik kazandı. Ancak Ankara Valiliği "4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 56. Maddesinde yer alan "Hukuka ve ahlaka aykırı dernek kurulamaz" hükmüne dayanarak derneğin tüzüğünün ve isminin ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle kapatılması için Cumhuriyet Savcılığına başvurdu. Valiliğin başvurusunu inceleyen Basın Savcısı ise dava açılmasına gerek görmedi, böylelikle Kaos GL Türkiye’de tüzel kişilik kazanan ilk LGBT derneği oldu.

Misyonumuz

Kaos GL, 1994 yılının Eylül ayında kurulmuştur. Kuruluş amacı ve gerekçesi; Türkiyeli eşcinselleri bir araya getirerek ortak bir hareket alanı yaratılmasını sağlamak, eşcinsellerin maruz bırakıldıkları şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele etmek ve bu konuda duyarlık yaratarak kamuoyu oluşturmaktır.
1994 yılından bu yana Kaos GL Dergisini yayınlamaktadır.

Adres: 06000 Ankara
Telefon: 03122300358ilgili aramalar: kaos gl dergi, kaos gl telefon, kaos gl nedir, kaos gl adres, kaos gl izmir, kaos gl öykü yarışması, kaos gl iletişim, kaos gl mail
Bu İçeriğe Yorum Yap