Aktiffelsefe Mersin adresi, iletişim bilgileri

Aktiffelsefe Mersin

Hakkında

1989 tarihinde kurulmuş, gönüllülerden oluşan, siyasi ve dini bir nitelik taşımayan felsefi-kültürel bir harekettir.12 ilde 18 şubesi bulunmaktadır.

Hikayemiz

Aktif Felsefe (Yeni Yüksektepe Kültür Derneği) 1989 tarihinde kurulmuş olup gönüllülerden oluşan, siyasi,dini bir nitelik taşımayan felsefi-kültürel bir harekettir.

Yeni Yüksektepe insanlığın felsefi ve manevi gelenekleri üzerine zamansız öğretilerin aktarıldığı “KLASİK TARZ FELSEFE OKULU” olarak tanımlanabilir.

Klasik tarz felsefe, felsefeyi bir yaşama sanatı olarak görmek, yaşamda uygulamaktır. Çünkü, yaşamda uygulanmayan bilginin değeri yoktur. Klasik tarz felsefe yaşam, ölüm, doğum, politika, ahlak, toplum gibi insan ile ilişkili bir çok alanla ilgilenir. En önemli özelliği hayata bütünsellik içinde bakabilmektir.

Teori ve pratik bir bütündür; öğrendiklerine göre yaşamak ve yaşamdan öğrenmeye çalışmak. Uygularken yaşam bize birşeyler öğretir ve bu öğrenme, bize bilinç kazandırır.

Günümüzde insanların çoğu şehirlerde yaşıyor, tüketim üzerine, iş, maddi değerler, kazanç, alışveriş üzerine kurulu hayatlarımız var. Doğaya yabancıyız. Bu, insan doğasıyla uyumlu bir yaşam biçimi değildir. Çünkü insan sadece fiziksel ihtiyaçları giderildiğinde mutlu olabilecek bir varlık değil, manevi yanlarını da beslemesi gerekmektedir. Mutlu olabilmek için çözüm yine insanın kendisindedir.

Sokrates’in dediği gibi “KENDİNİ TANI”.

Kendini tanımak modern çağda biraz emek ve cesaret istiyor. Filozof, bilgeliği arayan onun peşinden gidendir. Sadece değişik disiplinlerdeki entelektüel fikirlerle tatmin olmayan; öğrendikçe kendini değişime uğratandır. Şeylerin bilgisine vardığında bu bilgiyi bir yaşam tarzına dönüştürür, aktif bir felsefeyi yaşar. Aktif Felsefe düşünceleri, duyguları, sözleri ve eylemleri birbiriyle uyum içinde yaşama çabasıdır.

Yeni Yüksektepe bugün klasik tarz bir felsefe okulu gibi çalışarak geçmişin bilgeliğini günümüze taşımak ve “yaşama sanatı” nın kapılarını günümüz insanına tekrardan açmayı amaçlamaktadır.

Adres: Yenişehir, Palmiye Mah. 1201 sk.No:14 Köroğlu apt. D:2, 33110 Mersinilgili aramalar: aktiffelsefe şişli, aktif felsefe izmir, aktif felsefe bakırköy, aktiffelsefe tarikat, aktiffelsefe şubeleri, gea derneği, aktif felsefe ankara, yüksek tepe
Bu İçeriğe Yorum Yap